2005-10-26 Zapadają w pamięć

Znany malarz i rysownik rzeszowski Emil Polit, twórca polichromii w katedrze rzeszowskiej, obchodzi 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji otwarta została wystawa retrospektywna jego prac w Domu Sztuki BWA w Rzeszowie.
Prezentowane są na niej dzieła o tematyce sakralnej, jak np. dramatyczna w swym wyrazie "Droga Krzyżowa" z katedry rzeszowskiej, aluzyjno-poetyckie cykle "Szept" i "Koncert", pełne ciepła obrazy o tematyce rodzinnej, reminiscencje z dzieciństwa i młodości, z udziału w pielgrzymkach do religijnych sanktuariów, symboliczne autoportrety, pejzaże - domy skryte w cieniu sadów, pola, lasy, łąki i uroczyska. Jak twierdzą znawcy, Emil Polit swoimi dziełami dowodzi mistrzostwa w zakresie kreowania nastroju w obrazie poprzez kolor, umiejętność preparowania malarskiej materii, szczególnego wyczucia kompozycyjnego. Nastrój dzieł wyraża różne uczucia: melancholię, nostalgię, smutek, ból, cierpienie, to znów radość, zachwyt, uspokojenie i pogodzenie ze światem.
Artysta jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu i Wydziału Malarstwa i Grafiki na ASP w Krakowie, uczniem prof. Wacława Taranczewskiego, wybitnego przedstawiciela koloryzmu polskiego. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1989-1991 pełnił funkcję prezesa rzeszowskiego okręgu Związku. Od siedemnastu lat jest nauczycielem rysunku i malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. Ważnym segmentem w twórczości Emila Polita jest malarstwo o tematyce sakralnej. W jego dorobku artystycznym znajduje się pięć realizacji Drogi Krzyżowej, polichromia w katedrze w Rzeszowie oraz wiele obrazów o tematyce religijnej w rzeszowskich i podkarpackich kościołach. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Przemyślu, Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, oraz kolekcjach instytucji i osób prywatnych w Polsce, USA, Watykanie, Włoszech, Belgii, Danii, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Austrii i Kanadzie.
Artysta miał zaszczyt podarować namalowany przez siebie portret sługi Bożej Anny Jenke, której był uczniem, Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w Krośnie podczas jego pielgrzymki do Ojczyzny. Ostatnio dał się poznać jako twórca obrazu beatyfikacyjnego bł. ks. Władysława Findysza, zatwierdzonego przez kurię diecezjalną w Rzeszowie.
Przez cały okres twórczości uczestniczył w wystawach malarstwa na szczeblu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Brał także udział w wystawach połączonych z aukcjami dzieł sztuki na cele charytatywne, takimi jak: Aukcje Polskiego Malarstwa Współczesnego w Nowym Jorku, Aukcje Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Bliźniemu Swemu, a także w aukcjach dzieł sztuki organizowanych przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej.
W roku 1996 otrzymał Nagrodę Miasta Rzeszowa w dziedzinie kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie malarstwa. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Przemyślu. W 2003 r. został wyróżniony przez dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej nagrodą indywidualną II stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce.
Alicja Trześniowska

"Nasz Dziennik" 2005-10-26